Architekt Poznań | Biuro projektowe, architektoniczne | Leszno

INDYWIDUALNY PROJEKT DOMU CZY GOTOWY? KTÓRY WYBRAĆ? JAKIE SĄ RÓŻNICE?

POPROSIĆ ARCHITEKTA O PROJEKT INDYWIDUALNY CZY WYBRAĆ COŚ GOTOWEGO Z KATALOGU?

To jedno z pierwszych pytań, które pojawia się po podjęciu decyzji o budowie domu. Myślę, że gdyby nie pozorna różnica w cenie, większość osób zamiast projektu z katalogu wybrałoby projekt zrobiony „na miarę”, indywidualny, dopasowany do potrzeb i gustów domowników, a przede wszystkim do otoczenia, wyliczony tak, by wszystkie rozwiązania były optymalne. Uważam, że wtedy tylko nieliczni nadal zdecydowaliby się na wybór projektu gotowego. Są to przede wszystkim ci, którzy gotowi są na kompromisy na rzecz spokoju. Osoby, które po prostu marzą by mieć dom i jego funkcjonalność nie ma większego znaczenia.

Trafne wydaje się porównanie decyzji o wyborze projektu domu do zakupu wyjątkowej sukni. Przyjmijmy w tym porównaniu, że budowa domu to nie wieczorne wyjście do kina, a jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Czy w takim momencie przyszła panna młoda wybiera tańszą opcję i kupuje białą sukienkę w świecówce w galerii handlowej? Czy idzie do salonu ślubnego gdzie krawcowa szyje suknie wyjątkową, dopasowaną, niepowtarzalną? Dom to zazwyczaj kosztowna inwestycja na lata. Czy w takim przypadku klient nie powinien kierować się jakością zamiast drobną oszczędnością? Czy rzeczywiście projekty gotowe są tańsze?

To kontrowersyjne pytanie, gdyż nie uważam, że domy z katalogu to bezwzględnie „gorsza opcja”. Należy to szczegółowo wyjaśnić, dlatego postaram się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Budując swój nowy dom podejmujemy decyzję na lata. Warto więc decyzję podejmować w sposób rozsądny, przemyślany, bez pośpiechu, wspomagając się wiedzą i doświadczeniem architekta.

ZALETY PROJEKTU INDYWIDUALNEGO

DOM CAŁKOWICIE DOSTOSOWANY DO TWOICH MARZEŃ I POTRZEB

To piękne uczucie, kiedy powstaje dom, w którym wszystko jest idealne, nie chcesz nic zmieniać. W którym kochasz każdy zakątek, takim jakim go stworzyłeś wspólnie z architektem, bo ten dom to projekt Twój i Twojego architekta.

DOM NIEPOWTARZALNY, ORYGINALNY I JEDYNY W SWOIM RODZAJU

Masz pewność, że nikt na całym świecie nie ma identycznego domu.

BRAK OGRANICZEŃ

Projekt indywidualny domu nie ma praktycznie ograniczeń, można w dowolny sposób kształtować przestrzeń i formę. Jedynym ograniczeniem są prawo, prawa fizyki i wyobraźnia.

DOM FUNKCJONALNY

Projekt domu uwzględnia styl twojego życia, walory widokowe działki, oświetlenie słoneczne, ukształtowanie terenu i inne wytyczne.

CAŁKOWITY KOSZT PROJEKTU JEST ZNANY OD POCZĄTKU

Już na początku, po zapoznaniu się z inwestorami, po poznaniu ich potrzeb i marzeń architekt podaje całkowitą cenę wykonania projektu.

OTRZYMUJEMY PROJEKT GOTOWY DO ZŁOŻENIA WNIOSKU O POZWOLENIE NA BUDOWĘ

Można go złożyć od ręki.

KOMPLETNA DOKUMENTACJA WLICZONA JEST W CENĘ PROJEKTU

Płacisz raz, a wszystkie materiały (wizualizacje, rysunki, opisy ,projekty branżystów ) potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.

POMOC ARCHITEKTA NA ETAPIE PROJEKTU, JAK I SAMEJ BUDOWY

Architekt posiada wiedzę i doświadczenie po to by Ci pomóc, możecie „zamęczać” go różnymi pytaniami, od ogólnobudowlanych po szczegółowe, także w trakcie budowy.

WIZUALIZACJE DOMU

Każdy architekt podążający z duchem czasu na etapie koncepcji wykonuje wizualizacje. To bardzo ważne ponieważ jeszcze przed przystąpieniem do projektu budowlanego i wykonawczego inwestor może zobaczyć koniec właśnie rozpoczętych prac i upewnić się, że właśnie tak wygląda dom jego marzeń.

WIRTUALNY SPACER PO DOMU

Pracownie architektoniczne pracują w oprogramowaniu 3D. Jest możliwość obejrzenia bryły domu na ekranie komputera z dowolnej strony, wewnątrz, można wejść do środka i przespacerować się po domu już na etapie planowania projektu.

WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI TECHNOLOGICZNE

Większa możliwość wyboru technologii, materiałów budowlanych, zastosowanych rozwiązań architektonicznych.

MOŻLIWOŚĆ UZYSKANIA NISKICH KOSZTÓW BUDOWY I EKSPLOATACJI DOMU

To bardzo ważne, gdyż kosz projektu jest znikomy w porównaniu do kosztów budowy i użytkowania domu. Lepiej zapłacić 2 tysiące złotych więcej za projekt niż później przepłacić 20 tysięcy na materiałach budowlanych czy elementach konstrukcyjnych. Chodzi tu np. o dobór najłatwiej dostępnych w okolicy materiałów czy technologii znanych miejscowym wykonawcom.

WADY PROJEKTU INDYWIDUALNEGO

MOŻLIWOŚĆ ZŁEGO WYBORU PROJEKTANTA

Czego konsekwencją jest brak możliwości dogadania się przy ustaleniu koncepcji domu. Pamiętaj, że wspólnie macie spełniać Twoje marzenia, dlatego Wasz architekt powinien projektować z pasją i zaangażowaniem.

DŁUŻSZY CZAS PRZYGOWANIA DOKUMENTACJI PROJEKTOWEJ

To najczęściej około 4- 6 miesięcy, czyli znacznie dłużej niż kupno projektu gotowego.

CENA

W porównaniu z projektami gotowymi jest wyższa (nie uwzględniając adaptacji projektu gotowego i wyższych kosztów budowy domu oraz jego eksploatacji).

Budując swój nowy dom podejmujemy decyzję na lata. Z tą decyzją wiążą się ogromne wydatki na budowie a inwestycja często jest pierwszą i ostatnią taką decyzją w życiu. Warto więc decyzję podejmować w sposób rozsądny, przemyślany, bez pośpiechu, wspomagając się wiedzą i doświadczeniem architekta. Czas i koszt opracowania projektu indywidualnego mają znikome znaczenie z perspektywy kosztów budowy domu. Koszt projektu można by przyrównać do kosztu zabudowy meblowej w kuchni. Na nią chętnie wydajemy pieniądze , na projekt domu już nie. Dlaczego? A jak dobrze urządzić kuchnię, kiedy projekt jest niefunkcjonalny? Sami zdecydujcie czy wolicie wydać więcej pieniędzy na dobry projekt, czy na zabudowę meblową do kuchni?
Katalogów projektów gotowych jest mnóstwo, co skutkuje tym, że każdy może znaleźć coś, co w teorii jest spełnieniem jego marzeń, ale czy tak jest naprawdę? Poniżej znajdziecie wady i zalety projektu gotowego.

ZALETY PROJEKTU GOTOWEGO

CENA

Kupno projektu gotowego daje inwestorom stojącym dopiero u progu całego procesu inwestycyjnego przyjemne poczucie panowania nad finansami i dobrego, bo „taniego” startu. Choć warto pamiętać, że nie zawiera ona kosztów adaptacji u miejscowego architekta.

DOKUMENTACJA OD RĘKI

Bez konieczności prowadzenia rozmów z architektem i innymi fachowcami – czasochłonnych i wymagających co najmniej odrobiny zaangażowania.

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Krótszy czas przygotowania dokumentacji projektowej, wraz z adaptacją projektu do działki, co pozwala na szybsze uzyskanie pozwolenia na budowę.

DUŻY WYBÓR PROJEKTÓW

W kioskach i księgarniach znajdziemy stosy katalogów z projektami, również w sieci można bez trudu przejrzeć tysiące propozycji, a to sugeruje, że nie będzie problemów ze znalezieniem czegoś odpowiedniego.

WIZUALIZACJE DOMÓW

Zachęcają i pobudzają wyobraźnię, kolorowe obrazki pomagają zobaczyć koniec prac.

MOŻLIWOŚĆ ZOBACZENIA JUŻ WYBUDOWANEGO DOMU

Jest duże prawdopodobieństwo, że wybrany projekt został już kiedyś zrealizowany. Często same pracownie ułatwiają „wizję lokalną”, zachęcając do skontaktowania się z zadowolonymi klientami.

WADY PROJEKTU Z KATALOGU

RYZYKO WYSOKICH KOSZTÓW BUDOWY

Firma sprzedająca projekty gotowe często narzuca swoje rozwiązania (często w powiązaniu z konkretnymi producentami materiałów), a architekt adaptujący nie analizuje projektu, ogranicza się tylko do zagospodarowania działki.

POWTARZALNOŚĆ

Raz zdążyła mi się sytuacja kiedy budowę w podobnym czasie rozpoczęło dwóch sąsiadów, kiedy zorientowali się, że kupili ten sam projekt gotowy domu były już praktycznie wybudowane, a zmiany niosły za sobą wyburzanie już postawionych murów.

SPŁYCAJĄ ARCHITEKTURĘ MIESZKANIOWĄ do „domu do wszystkiego”

To niestety skutkuje smutną przypadłością polskich domów – możemy przewidzieć na 90% co i gdzie w domu się znajduje. Nie wiem, czy jest kraj w Europie, który bardziej cierpi na funkcjonalną nudę niż Polska.

PRZEKŁAMANE RZUTY PROJEKTÓW

Uczulam wszystkich oglądających rysunki projektów gotowych. Często zdarza się, że na rysunkach parteru i poddasza meble są pomniejszone, co powoduje złudne wrażenie, że pomieszczenia mają większą powierzchnię niż jest to w rzeczywistości zaprojektowane. Kilkukrotnie widziałem na rysunkach domów gotowych niewielki salon, w którym zmieściła się duża narożna kanapa z dwoma fotelami, co w rzeczywistości nie byłoby możliwe.

TRUDNOŚĆ ZE ZNALEZIENIEM PROJEKTU, KTÓRY NIE WYMAGA ZAMIAN

Ciężko znaleźć dom, który nie tylko odpowiada inwestorom pod względem estetyki, ale spełnia wszystkie wymagania funkcjonalne i na dodatek pasuje do działki. Zwykle okazuje się, że choć projekt jest prawie „w sam raz”, to jednak garaż trzeba by przenieść, dach podnieść, a łazienkę powiększyć, by zmieściła się w niej wymarzona dwuosobowa wanna.

WYMÓG ADAPTACJI PROJEKTU GOTOWEGO

Wiąże się z koniecznością znalezienia architekta, załatwienia formalności i wniesienia opłat. Często też dopiero na tym etapie inwestor poznaje rozmaite wady zakupionego projektu.

KOSZT ADAPTACJI GOTOWEGO PROJEKTU

Architekt dokonując zmian przejmuje odpowiedzialność, a to generuje koszty. Zdarzy się, że adaptacja kosztuje 3-krotność wartości gotowego projektu.

WĄTPLIWA ESTETYKA PROJEKTU

Projekty gotowezaprojektowane tak, „by wszystkim się podobały”, może to skutkować powstaniem domu o nieciekawej, pseudodworkowej lub pseudonowoczesnej architekturze.

BRAK POMOCY ARCHITEKTA

Zaczynając od etapu wybierania projektu i adaptacji, poprzez organizację budowy, aż po nadzór nad wydatkami. W efekcie często jedyną osobą gotową do pomocy jest wykonawca. On w pierwszej kolejności będzie podpowiadał rozwiązania, które jemu pasują. Niekoniecznie te najlepsze.

KONIECZNE KOMPROMISY

Wszyscy wiemy, jak trudnym zadaniem bywa ustalenie kompromisu, a już szczególnie, gdy trzeba wyznaczyć priorytety. W rezultacie dostosowuje się swoje wymagania do wybranego projektu i np. stawia na formę domu kosztem właściwego rozplanowania wnętrz.

Kiedy więc warto wybrać projekt gotowy i na co zwrócić uwagę?

  • jeśli nasza działka jest „typowa”, o kształcie prostokąta, płaska, z wjazdem od północy, to jest duża szansa na znalezienie odpowiadającego nam projektu gotowego;
  • jeśli nie mamy nietypowych potrzeb i wymagań i zadowolimy się powtarzalnymi rozwiązaniami, to projekty gotowe mogą spełnić nasze oczekiwania;
  • jeśli znajdziemy projekt, który pasuje do krajobrazu, spełnia wymogi prawa lokalnego i odpowiada nam pod względem estetycznym i funkcjonalnym, warto rozważyć kupno projektu gotowego;
  • jeśli zależy nam na czasie, to wybór projektu gotowego znacznie przyspieszy proces realizacji.