Architekt Poznań | Biuro projektowe, architektoniczne | Leszno

JAK ZNALEŹĆ DOBREGO ARCHITEKTA?

Wybór architekta jest podobny do wybrania osoby, z którą wyruszymy w daleką podróż.

Musi być między nami zaufanie, empatia, wspólna wizja, dobra komunikacja i współpraca.

Relacja pomiędzy architektem, a inwestorem jest kluczowa dla procesu projektowania. Stąd należy znaleźć takiego architekta, któremu czujesz, że możesz zaufać. W końcu powierzasz mu zadanie stworzenia Twojego domu – miejsca, w którym będziesz odpoczywał, bawił się i przeżywał najpiękniejsze chwile swojego życia.

PO PIERWSZE, ARCHITEKTA SZUKAJ W OKOLICY MIEJSCA BUDOWY

Planujesz budowę domu w Poznaniu? Poszukaj architekta na miejscu. Kupiłeś działkę w mniejszej miejscowości? Rozszerz zakres poszukiwań o pobliskie miasta, tak by znaleźć dobre biuro projektowe. Każdy obszar odznacza się pewną specyfiką i licznymi uwarunkowaniami w zakresie budowy domu. Nie jestem też w stanie sporządzić dobrego projektu zdalnie, nie znając miejscowych tradycji, warunków terenu, bez wielu konsultacji z inwestorami. Pomoc architekta jest niezbędna na każdym etapie wykonania domu. Podczas budowy koniecznie powinien być on pod ręką by w razie problemów móc w ciągu kilku godzin pojawić się na budowie. Uważam, że poszukiwania architekta powinieneś zawęzić maksymalnie do promienia 200 km.

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

Nie podejmuj decyzji o wyborze architekta na podstawie rozmowy telefonicznej czy mailowej. Już po pierwszym spotkaniu można ocenić jak będzie wyglądała współpraca z danym architektem. Łatwość komunikacji, podejście do inwestora, zaangażowanie, umiejętność przełożenia technicznych informacji na język zrozumiały dla inwestora są bardzo istotne dla dalszej współpracy. Po szczerej i otwartej rozmowie na temat oczekiwań będziecie wiedzie czy dany architekt doradzi Wam rozwiązania, które przełożą się nie tylko na atrakcyjny wygląd domu, ale także na niskie koszty jego eksploatacji.

PAMIĘTAJ, ŻE CENA NIE POWINNA ODGRYWAĆ PIERWSZORZĘDNEJ ROLI

Mając na uwadze koszt budowy całego domu, warto zainwestować w dobry projekt, aby uniknąć dużych kosztów podczas budowy i eksploatacji. Pamiętajcie, że koszt projektu i budowy ponosicie jednorazowo, natomiast koszt utrzymania domu przez całe życie. Rozumiem, że koszt projektu to jeden z pierwszych kosztów, które ponosicie. To na pierwsze koszty zwraca się uwagę najbardziej, aczkolwiek to najgorszy moment, by zacząć oszczędzać. Jeśli projekt domu będzie słaby, to nawet najlepszy architekt wnętrz nie pomoże. Właśnie dlatego wykonujemy projekty wnętrz tylko dla inwestorów dla których wykonaliśmy projekt domu, gdyż tylko wówczas efekt jest dokładnie tym czego oczekujecie. Wnętrza powinniśmy planować na etapie projektu domu, a nie maskować nimi błędy i niedociągnięcia innych projektów. Z doświadczenia wiemy, że niewiele da się wtedy uratować, a inwestor nigdy nie jest zadowolony z efektów. Cena projektu domu to w przybliżeniu koszt wykończenia kuchni. Dlatego należy przemyśleć czy lepiej wydać więcej pieniędzy na dobry projekt czy na meble, które niekoniecznie da się dobrze ustawić.

WYBIERZ ARCHITEKTA, KTÓRY STAWIA NA FUNKCJONALNOŚĆ, A OD RAZU PO NIEJ NA ESTETYKĘ

Współczesna dobra architektura musi opierać się na dwóch filarach – funkcjonalności i estetyce. Nawet najpiękniejszy projekt budynku nie powinien zostać przez nas zaakceptowany, jeśli nie spełnia on swoich podstawowych funkcji. W końcu dom jest przede wszystkim do mieszkania, a nie do oglądania. Pod uwagę warto więc brać prace tylko tych architektów, którzy swoje pomysły tworzą wokół wymogów, jakie stawia przed nimi inwestor. Jeśli czujemy, że architekt w imię swojej wizji estetycznej ignoruje nasze potrzeby dotyczące właściwości użytkowych budynku, powinniśmy rozejrzeć się za innym biurem projektowym.

WYBIERZ ARCHITEKTA Z DOŚWIADCZENIEM

Korzystając z pomocy doświadczonego architekta możemy liczyć na szereg praktycznych porad, które usatysfakcjonują nas pod względem funkcjonalności i estetyki, a także pozwolą zmieścić się w ustalonym budżecie. Dużo łatwiej jest zaufać architektom, którzy na swoim koncie mają już projekty budynków mieszkaniowych i cieszą się zaufaniem ze strony dotychczasowych klientów.

SPRAWDŹ OPINIE O ARCHITEKCIE

Wybór biura architektonicznego, który cieszy się nieposzlakowaną opinią wśród inwestorów może być dla nas bardzo dobrym drogowskazem. O polecenie konkretnego biura warto wypytać znajomych oraz rodziny. Zapytajmy jak wyglądała współpraca z konkretnym architektem i w jakim stopniu jego porady okazały się słuszne i warte wdrożenia.

ZAPOZNAJ SIĘ Z JEGO WCZEŚNIEJSZYMI PROJEKTAMI

biura, które preferują klasyczne projekty domów, są i takie, które wyróżniają się projektowaniem domów zgodnie ze zmieniającymi się trendami w architekturze. Po przejrzeniu portfolio architekta będziesz wiedział czy jego wyczucie estetyki odpowiada Twojemu. Wybierając biuro architektoniczne musimy być pewni, że architekt odpowiednio zrozumie nasze oczekiwania, a także zaangażuje się w realizację projektu. Korzystanie z nowoczesnych pomysłów może przynieść dużo korzyści w zakresie funkcjonalności i użyteczności. Oryginalne pomysły mogą sprawić, że Wasz dom będzie miał niepowtarzalny charakter. Nie powinniśmy jednak stawiać oryginalności nad solidnością.

Pamiętajcie by wybierać architekta, którego lubicie. Kompetencje i doświadczenie jest bardzo ważne, mimo to bez dobrej komunikacji nie stworzy dla Was wymarzonego projektu. Nie zapominacie, ze projekt domu to efekt WSPÓŁPRACY architekta z inwestorem, a współpraca ta powinna być miła i przyjemna. Powinna przynieść Wam radość i poczucie bezpiecznej przyszłości.