Architekt Poznań | Biuro projektowe, architektoniczne | Leszno
Minimalizm, prostota, geometryczny kształt – to cechy współczesnej architektury, a ten projekt spełnia wszystkie trzy warunki.
W tym przypadku nie było wielu ograniczeń w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie domu z płaskim dachem. Polecaliśmy go szczególnie inwestorom, gdyż planowaliśmy zaprojektować dom energooszczędny. Prosta bryła zdecydowanie ogranicza ucieczkę ciepła. Dodatkowo płaski dach pozwolił nam maksymalnie wykorzystać możliwości instalacji fotowoltaicznej. Panele możemy wówczas ustawić dokładnie w stronę południową i pod najbardziej optymalnym kątem. W przypadku dachów skośnych, ogranicza nas orientacja domu względem kierunków świata oraz kąt nachylenia.
Warto również podkreślić, że standardowy dom z płaskim dachem to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Stropodach jest tańszy w budowie niż dach wielospadowy. Zwarta bryła budynku oraz brak skosów na górnej kondygnacji jeszcze bardziej uatrakcyjnią stosunek kosztów budowy do przestrzeni użytkowej.
Rzut domu dla 3-osobowej rodziny rozwiązaliśmy na planie litery T i jest on wypadkową geometrii działki, warunków nasłonecznienia i wytycznych inwestorów. Jego trzon stanowi strefa dzienna, natomiast podłużne skrzydło zorientowane wzdłuż wschodniej granicy działki organizuje strefę nocną i techniczną oraz garaż. Budynek od strony frontowej działki usytuowany jest częścią garażową. Strefa wejściowa prowadzi do centralnej części, która obejmuje hol wejściowy, kuchnię, salon i jadalnię oraz łazienkę. Około 140,00m2 powierzchni mieszkalnej zawiera pomieszczenia kuchni, jadalni, salonu, dwóch sypialni, garderoby, wc i łazienki. Strefa dzienna stanowi zdecydowanie większą część domu. Jej zaletą jest doświetlenie naturalnym światłem. W projekcie zastosowaliśmy drzwi przesuwne, dzięki którym salon całkowicie otwiera się na taras i ogród, by można zaaranżować letnią jadalnię na świeżym powietrzu. Przeszklone ściany wpuszczają do wnętrz dużo światła, sprawiają, że pomieszczenia wyglądają na znacznie większe. Ściana z jasnego szkła zaciera granice między domem a ogrodem. Po ich otwarciu znika granica między budynkiem a naturą.
Współczesna architektura pozwala nam na łączenie pozornie niepasujących do siebie materiałów. Zestawienie skrajnie różnych tworzyw może nadać budynkowi oryginalnego charakteru. Pokusiliśmy się o to w tym projekcie łącząc biały tynk, corten i drewniane deski elewacyjne.
W budynku zastosowano nowoczesne rozwiązania w zakresie wentylacji i urządzeń grzewczych podnoszących komfort użytkowania i energooszczędności budynku.
LOKALIZACJA: Bydgoszcz
DATA WYKONANIA: 2020
POW. DZIAŁKI: 1 236,38m2
POW. ZABUDOWY: 184,75 m2
POW. UŻYTKOWA: 142,84 m2
WSPÓŁPRACA: wizualizacje GiD Studio