Architekt Poznań | Biuro projektowe, architektoniczne | Leszno

PROJEKT DOMU LESZNO _ DWIE STODOŁY

Projekt domu w Lesznie powstał w 2018 roku. Już na pierwszej wizji terenu wiedzieliśmy, że w bryle należy mocno zaakcentować oś wejścia, tak aby front przenikał się z ogrodem. Wydobywa to bardzo mocno zarysowany podział stref funkcjonalnych, które podkreślone są przez duże otwarcia.

W ten sposób powstała forma budynku w postaci dwóch brył scalonych środkowym łącznikiem, który jednocześnie wyznacza granicę wewnętrznego podziału budynku.

Jedna z brył, dłuższa, mieści w sobie tętniącą życiem strefę dzienną. Salon o pow. ponad 40m2 i wysokości w najwyższym punkcie przekraczającej 7,50m daje poczucie nieograniczonej swobody. Duże przeszklenie na całej powierzchni ściany wychodzącej na ogród robi spektakularne wrażenie. W salonie wyeksponowaliśmy skośną połać dachu z elementami konstrukcji więźby dachowej. Zlokalizowana od frontu kuchnia przylega do salonu jednak nie ingeruje w strefę wypoczynku.

W lewym skrzydle, na parterze zlokalizowaliśmy część techniczną, natomiast na piętrze ulokowaliśmy strefę nocną. Doświetlenie 3 sypialni i łazienki stanowią okna dachowe, natomiast w sypialni inwestorów zaprojektowaliśmy lukarnę, która dodatkowo wpływa na architekturę bryły.

Zaprojektowaliśmy bryłę główną z płyt włókno-cementowych, które w duecie z ciepłym drewnem elewacyjnym dopełniają architekturę domu. Elewacja bryły bocznej to połączenie tynku, stali i drewna, dzięki czemu cała forma budynku nabiera lekkości.

Projektując architekturę musimy mieć świadomość, że jeżeli założenie, funkcja i proporcje są dobre to nieistotne czym go „obłożymy”, w jakich kolorach będzie elewacja, to forma zawsze się obroni. W druga stronę nigdy to nie zadziała.

Dom w Lesznie zaprojektowaliśmy w standardzie energooszczędnym, z odpowiednim zaizolowaniem ścian, dachu i podłogi. Dodatkowo zastosowaliśmy system wentylacji mechanicznej oparty o centralę wentylacyjną.

LOKALIZACJA: Leszno

DATA WYKONANIA: 2018

POW. DZIAŁKI: 1209,87m2

POW. ZABUDOWY: 175,57 m2

POW. UŻYTKOWA: 231,98 m2

WSPÓŁPRACA: wizualizacje GiD Studio