Architekt Poznań | Biuro projektowe, architektoniczne | Leszno

PROJEKT PRZEDSZKOLE _ ŚMIGIEL

Projektowanie budynków oświatowych jest niezwykle wymagające. Szczególną trudność stanowi rozwiązanie układów funkcjonalnych dla najmłodszych dzieci. Oprócz zagadnień typowo technicznych i estetycznych należy zadbać o bezpieczeństwo i higienę użytkowania. Projekt musi spełniać szereg obostrzeń i wymagań, dodatkowo powinien dobrze wyglądać i zachęcać do odwiedzenia przez rodziców i dzieci.

Świat oglądany oczami dzieci to często ciągnące się w nieskończoność korytarze, ogromne sale, wysokie obiekty, które można dostrzec tylko wtedy, gdy odpowiednio wysoko zadrze się głowę. Dołożyliśmy starań aby w naszym projekcie było zupełnie inaczej. Staraliśmy się skroić przestrzeń tak, by odpowiadała wrażliwości i percepcji dziecka.

W fantazyjnie zaprojektowanych miejscach, pełnych kolorów i form harmonijnie ze sobą współgrających dzieci czują się lepiej. Przestrzeń, w której dorasta dziecko kształtuje jego wrażliwość estetyczną. Ład uczy porządku, proporcji i kompozycji. Ważne jest, aby placówki, w których wychowują się dzieci były dobrze zaprojektowane.

Jak wyglądają polskie przedszkola chyba nikomu nie trzeba mówić. To często infantylna architektura, rozkrzyczana nasyconymi kolorami z namalowanym słoneczkiem na elewacji. Wcale tak być nie musi, budynek przedszkola może uczyć poczucia estetyki.

Zaprojektowaliśmy dwa prostopadłe do siebie skrzydła z podkreśloną centralną strefą wejściową. Tworząc elewację postawiliśmy na połączenie kilku materiałów – cegły klinkierowej, drewna oraz tynku. Zastosowanie cegły klinkierowej podkreśla urzędowy charakter placówki oświatowej, jednocześnie nawiązując do zabudowy sąsiadującej. Aby podkreślić, że budynek ma służyć dzieciom, zaprojektowaliśmy drewniane i tynkowane powierzchnie. Indywidualnego charakteru dodają tutaj poziome kolorowe pasy.

LOKALIZACJA: Śmigiel

DATA WYKONANIA: 2017